قیمت لانه زنبوری

قیمت لانه زنبوری ذوب آهن اصفهان

طول: 12تحویل: کارخانهبروزرسانی: ۲۹ خرداد
محصولسایزوزنقیمت
لانه زنبوری 12 ذوب آهن اصفهان ذوب آهن اصفهان12125 کیلوگرم3,450,000 تومانبدون نوسان
لانه زنبوری 14 ذوب آهن اصفهان ذوب آهن اصفهان14155 کیلوگرم4,160,000 تومان-10000
لانه زنبوری 16 ذوب آهن اصفهان ذوب آهن اصفهان16195 کیلوگرم5,130,000 تومان-20000
لانه زنبوری 18 ذوب آهن اصفهان ذوب آهن اصفهان18225 کیلوگرم6,160,000 تومانبدون نوسان
لانه زنبوری 20 ذوب آهن اصفهان ذوب آهن اصفهان20275 کیلوگرم7,630,000 تومانبدون نوسان
لانه زنبوری 22 ذوب آهن اصفهان ذوب آهن اصفهان22325 کیلوگرم8,750,000 تومانبدون نوسان
لانه زنبوری 24 ذوب آهن اصفهان ذوب آهن اصفهان24375 کیلوگرم9,810,000 تومان10000
لانه زنبوری 27 ذوب آهن اصفهان ذوب آهن اصفهان27425 کیلوگرم11,550,000 تومان10000
لانه زنبوری 30 ذوب آهن اصفهان ذوب آهن اصفهان30507 کیلوگرم14,370,000 تومانبدون نوسان

قیمت تیرآهن لانه زنبوری

با توجه به اینکه در ساخت تیرآهن لانه زنبوری بیشتر از تیرآهن معمولی (IPE) استفاده می‌شود تغییرات قیمت این دو محصول تقریباً وابسته به یکدیگر است و نوسانات قیمت تیرآهن معمولی در قیمت این محصول نیز تاثیر می‌گذارد. در حال حاضر قیمت هر شاخه تیرآهن لانه زنبوری بین 3,450,000 تومان تا 14,370,000 تومان می‌باشد. قیمت تیرآهن لانه زنبوری را بر اساس کیلوگرم اعلام می‌کند و معمولاً در بازار قیمت بصورت یک شاخه بیان می‌شود. اگر بخواهیم قیمت این محصول را به صورت کیلویی محاسبه کنیم باید قیمت محصول را بر وزن آن تقسیم کنیم. برای مثال لانه زنبوری 12 ذوب آهن اصفهان دارای وزن 125 کیلوگرم و قیمت 3,450,000 تومان می‌باشد و قیمت هر کیلوگرم از این محصول برابر با 27,600 تومان خواهد بود.

تیرآهن لانه زنبوری

درباره‌ی تیرآهن لانه‌ زنبوری 

تیرآهن لانه زنبوری که به آن تیرآهن CPE و تیرآهن شبکه نیز گفته می‌شود نوعی از تیرآهن است که دارای حفره‌هایی به شکل لانه زنبور است. این تیرآهن به دلیل داشتن وزنی سبک و توان تحمل کمان خمشی بالا، محبوبیت و کاربرد بالایی دارد. تاریخچه تولید این محصول به دهه ۹۰ میلادی برمی‌گردد که شرکت آهن شیکاگو برای کاهش وزن سازه و افزایش توان تحمل کمان خمشی، حفره‌هایی در تیرآهن ایجاد کرد که بعدها این نوع تیرآهن به عنوان تیرآهن لانه زنبوری شناخته شد.

 

روش تولید تیرآهن لانه زنبوری

برای تولید تیرآهن لانه زنبوری از دو روش گرم (برنول) و روش سرد (کوپال) استفاده می‌شود. روش تولید گرم این محصول به این صورت است که تیرآهن را پس از اینکه فلز به دمای مناسب رسید از میان غلتک عبور می‌دهند تا حفره‌ها را ایجاد کند. در روش سرد، تیرآهن مورد استفاده که می‌تواند از انواع تیرآهن‌های معمولی، نیم‌پهن یا هاش باشد را با استفاده از شابلون به صورت زیگزاگ برش می‌دهند و پروفیل بالایی و پایینی را جابجا کرده و مقابل یکدیگر قرار داده و به هم وصل می‌کنند. با توجه به اینکه روش سرد مقرون به صرفه‌تر است از این روش در تولید لانه زنبوری بیشتر استفاده می‌شود. استفاده از تیرآهن معمولی (IPE) برای تولید لانه زنبوری متداول‌تر است.

تولید لانه زنبوری به روش سرد

کاربردهای تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری به دلیل وزن کمی که دارد، برای کاهش وزنه سازه بسیار موثر است. از طرفی این تیرآهن می‌تواند نیروی خمشی بیشتری را تحمل کند و در برابر زلزله مقاومت بیشتری دارد. استفاده از از این تیرآهن در سقف باعث کم شدن نیروی وارده بر ستون‌ها می‌شود. تیرآهن لانه زنبوری را معمولاً برای پوشش سقف‌ها استفاده می‌کنند و بتن پر شده در حفره‌ها مقاومت این تیرآهن را افزایش می‌دهد. همچنین این نوع تیرآهن در ساخت پل‌ها که نیاز به نیروی تحمل نیروی خمشی بالا دارند، کاربرد فراوانی دارد. این نوع تیرآهن در برابر تنش‌های برشی مقاومت و استحکام کمتری دارد و باید در قسمت‌هایی که فشار برشی آنها بالاست از سایر تیرآهن‌ها مانند تیرآهن معمولی یا تیرآهن هاش استفاده شود.

مشخصات تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری در سایزهای ۱۴۰ تا ۳۰۰ میلیمتر و در طول ۱۲ متری تولید می‌شود. وزن این محصول با توجه به کارخانه تولیدکننده آن متفاوت خواهد بود. برای تولید تیرآهن لاله زنبوری از سه نوع تیرآهن معمولی IPE، نیم پهن INP و هاش IPB استفاده می‌شود و در حال حاضر نوع IPE کاربرد و فروش بیشتری دارد. یکی از کارخانه‌های تولید کننده تیرآهن لانه زنبوری، کارخانه ذوب آهن اصفهان است. به دلیل اینکه وزن محصول تیرآهن معمولی ذوب آهن به وزن جدول اشتال نزدیک‌تر است و استحکام مناسبی دارد، از این محصول برای تولید تیرآهن لانه زنبوری استفاده می‌شود.

مزایا و معایب تیرآهن لانه زنبوری

برای استفاده از تیرآهن لانه زنبوری باید به معایب و مزایای این محصول و کاربردهای مختلفی که در قسمت‌های مختلف سازه دارد توجه کنید از جمله مزایای این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از تیرآهن لانه زنبوری هزینه‌ی سازه را کاهش میدهد. این تیرآهن به دلیل داشتن حفره‌ها، وزن کمتری دارد و مصرف‌کنندگان با تقویت آن به وسیله بتن یا ورق‌های فولادی، از این تیرآهن در سقف استفاده می‌کنند.
  • استفاده از تیرآهن لانه زنبوری باعث کاهش وزن سازه می‌شود. در واقع اگر تاریخچه تولید تیرآهن لانه زنبوری را مطالعه کنیم متوجه می‌شویم که یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن این نوع تیرآهن تلاش برای کاهش وزن و افزایش مقاومت در برابر زلزله برای سازه‌های بزرگ بوده است.
  • تیرآهن لانه زنبوری مقاومت خمشی بالایی دارد. مقاومت خمشی بالا کمک می‌کند تا سازه در برابر زلزله مقاومت بیشتری داشته باشد و به همین دلیل از این نوع تیرآهن در ساخت پل‌ها بصورت تقویت شده نیز استفاده می‌شود.
  • عبور تاسیسات از تیرآهن لانه زنبوری آسان‌تر است. این نوع تیرآهن به دلیل وجود حفره‌ها به راحتی می‌توان انواع لوله و سیم کشی را عبور داد و به همین دلیل استفاده از آن در سقف‌ها دردسر کمتری دارد.

از جمله معایب تیرآهن لانه زنبوری می‌توان به مقاومت پایین در برابر جوشکاری، پایین بودن ضریب اطمینان نسبت به سایر انواع تیرآهن و مقاومت پایین در برابر فشار برشی اشاره کرد.

خرید تیرآهن لانه زنبوری

در صورتی که به تیرآهن لانه زنبوری نیاز دارید می‌توانید برای تهیه این محصول با فاکتور رسمی با کارشناسان آهن ایران تماس بگیرید. کارشناسان ما به صورت روزانه قیمت این محصول را رصد کرده و می‌توانند به شما در انتخاب یک محصول با کیفیت و متناسب با نیازهای پروژه شما کمک کنند.