قیمت هاش

صفحات اختصاصی کارخانه‌ها

قیمت هاش ذوب آهن اصفهان

طول: 12تحویل: تهرانبروزرسانی: ۲۹ خرداد
محصولسایزوزنقیمت
هاش 14 ذوب آهن اصفهان ذوب آهن اصفهان14300 کیلوگرم41,300 تومانبدون نوسان
هاش 16 ذوب آهن اصفهان ذوب آهن اصفهان16365 کیلوگرم57,700 تومان450
هاش 18 ذوب آهن اصفهان ذوب آهن اصفهان18426 کیلوگرم37,150 تومانبدون نوسان
هاش 20 ذوب آهن اصفهان ذوب آهن اصفهان20510 کیلوگرم45,900 تومان-900
هاش 14 ذوب آهن اصفهان ذوب آهن اصفهان14400 کیلوگرم26,800 تومان450
هاش 16 ذوب آهن اصفهان ذوب آهن اصفهان16500 کیلوگرم27,250 تومان900
هاش 18 ذوب آهن اصفهان ذوب آهن اصفهان18590 کیلوگرم26,800 تومان450
هاش 20 ذوب آهن اصفهان ذوب آهن اصفهان20730 کیلوگرم48,650 تومان-100

قیمت هاش

با توجه به اینکه تولید تیرآهن هاش نیازمند تخصص و خطوط تولید پیشرفته است، در کشور ما فقط کارخانه ذوب آهن اصفهان این محصول را تولید می‌کند و بخش عظیمی از نیاز داخل توسط تولید کنندگان خارجی تامین می‌شود و به همین دلیل این محصول از نوسانات ارزی تاثیر بسیار زیادی می‌پذیرد و قیمت آن از سایر محصولات تیرآهن بالاتر است. قیمت تیرآهن هاش معمولاً به صورت کیلویی اعلام می‌شود و در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم هاش برای انوع سبک و سنگین، بین 26,800 تومان تا 57,700 تومان می‌باشد.

تیرآهن هاش

قیمت هاش سبک

قیمت هاش سبک با توجه به وزن کمتری که نسبت به نوع سنگین و فوق سنگین آن دارد پایین‌تر است. در حال حاضر قیمت هاش سبک بین 37,150 تومان تا 57,700 تومان برای هر کیلوگرم می‌باشد. در صورتی که بخواهیم قیمت یک شاخه هاش سبک را محاسبه کنیم باید قیمت هر کیلوگرم را در وزن ضرب کنیم برای مثال هاش سبک 18 کارخانه ذوب آهن اصفهان با طول 12 متری قیمتی برابر با 15,825,900 تومان خواهد داشت.


قیمت هاش سنگین

در حال حاضر قیمت هاش سنگین برابر با 26,800 تومان تا 48,650 تومان برای هر کیلوگرم می‌باشد. با ضرب وزن این محصول در قیمت هر کیلوگرم می‌توان قیمت یک شاخه را به دست آورد برای مثال هاش سنگین 14 محصول ذوب آهن اصفهان با طول 12 متری، قیمتی برابر با 10,720,000 تومان خواهد داشت.
 

درباره‌ی تیرآهن هاش

تیرآهن هاش که از آن با عنوان تیرآهن بال پهن نیز یاد می‌شود نوعی تیرآهن است که در صنعت ساخت و ساز کاربرد بسیاری دارد. این تیرآهن نسبت به تیرآهن معمولی دارای بال‌های پهن‌تر است و شکل آن مانند شکل حرف H انگلیسی می‌باشد. تیرآهن هاش به دلیل داشتن بال‌های پهن استحکام بیشتری نسبت به تیرآهن معمولی دارد از این نوع تیرآهن با عنوان تیرآهن IPB نیز یاد می‌شود.

انوع تیرآهن

انواع هاش

  • تیرآهن بال پهن را با توجه به وزن آن به سه دسته تقسیم می‌کنند که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند.
    هاش سبک: به تیرآهن هاش که با استاندارد HEA تولید شده باشد هاش سبک گفته می‌شود. در این نوع‌هاش ضخامت بال کمتر است و در نتیجه‌ی آن، وزن کمترین نسبت به نوع سنگین دارد. ایناهاش برای سازه‌های معمول و سبک هم کاربرد دارد.
  • هاش سنگین: برای تولید هاش سنگین از استاندارد HEB استفاده می‌شود و وزن آن نسبت به هاش سبک سنگین‌تر و ضخامت آن بیشتر است. هاش سنگین بیشتر در صنایعی مانند کشتی‌سازی و سازه‌های سنگین کاربرد دارد.
  • هاش فوق سنگین: این نوع ازاش که با استاندارد HEM تولید می‌شود با توجه به وزن بالایی که دارد کاربرد کمتری نسبت دو نوع دیگر  هاش دارد. این محصول در مقایسه با هاش سبک و سنگین کمتر در بازار مشاهده می‌شود و معمولاً تولید آن با سفارش است.


کاربرد هاش

تیرآهن پهن بال به دلیل استحکام بالایی که دارد به عنوان یک گزینه ایده‌آل برای ساخت سازه‌های صنعتی و سنگین در دسترس است. از این نوع تیرآهن در ساخت سازه‌هایی مانند کارخانه‌ها، سوله‌ها، سازه‌های دریایی و سکوهای نفت استفاده می‌شود. یکی دیگر از موارد استفاده بسیار مهم هاش استفاده از آن در ستون و خرپا است چرا که این نوع تیر آهن نیروی عمودی را به خوبی تحمل می‌کند و و یک تکیه‌گاه عمودی مناسب محسوب می‌شود. یکی از مهم‌ترین نقطه ضعف‌های تیرآهن معمولی این است که در طول زیاد شکنندگی آن هم بالا می‌رود که این عیب توسط تیرآهن هاش رفع می‌شود و به همین دلیل در سازه‌های بزرگ از این تیرآهن استفاده فراوانی می‌شود.

معایب تیرآهن هاش

تیرآهن هاش در مقابل مزایای بسیار زیادی که دارد معایبی نیز دارد برای مثال استفاده از این تیرآهن با توجه به اینکه بخش بزرگی از نیاز بازار توسط تولید کنندگان خارجی تامین می‌شود و هزینه‌ی ساخت آن بالاست، باعث افزایش هزینه تمام شده سازه می‌شود. کیفیت ساخت هاش به گونه‌ای است که هزینه نگهداری آن بالاتر است و باید در برابر خوردگی از آن محافظت شود و از طرفی انجام آزمایشات گوناگون مانند آزمایش جوش بر روی آن بسیار هزینه بر است.


تفاوت تیرآهن معمولی و هاش

در بازار آهن معمولاً وقتی که سخن از تیرآهن به میان می‌آید منظور همان تیرآهن معمولی که با استاندارد IPE تولید شده است، می‌باشد. این نوع از تیرآهن کاربرد بسیار فراوانی دارد و در انواع سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هنگام تهیه تیرآهن باید به تفاوت میان انواع این مصحول توجه کنید تا انتخابی درست داشته باشید. در زیر به مقایسه تیرآهن معمولی و هاش می‌پردازیم:


بالهای تیرآهن هاش، ضخیم‌تر از تیرآهن معمولی است. از نظر ظاهری، تیرآهن معمولی مانند حرف I انگلیسی و تیرآهن هاش به شکل حرف H انگلیسی می‌باشد. همچنین ضخامت بال‌ها در تیرآهن هاش از تیرآهن معمولی بیشتر است به طوری که اگر برای مثال تیرآهن معمولی ۱۶ و هاش ۱۶ را با هم مقایسه کنید این تفاوت به طور کامل قابل تشخیص است.

هاش استحکام بسیار بیشتری نسبت به تیرآهن معمولی دارد. مقاومت برشی تیرآهن هاش به دلیل داشتن بال‌های ضخیم‌تر بسیار بیشتر از تیرآهن معمولی است. این نوع تیرآهن در برابر ارتعاشات نیز مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. استحکام بالای هاش باعث شده است که این تیرآهن انتخابی عالی برای ساخت سازه‌های بزرگ مانند برج‌ها باشد.

تیرآهن هاش را می‌توان با طول بیشتری استفاده کرد. به دلیل استحکام بالا، تیرآهن هاش را تا طول ۱۰۰ متری نیز تولید و استفاده می‌کنند در حالی که برای تیرآهن معمولی این عدد برابر ۳۰ متر است و بیشتر از آن معمولاً کاربرد ندارد. همانطور که در بالا هم اشاره شد یکی از نقاط ضعف تیرآهن معمولی این است که با افزایش طول میزان شکنندگی آن بسیار بالا می‌رود و این اشکال تیرآهن هاش برطرف شده است.

هاش به دلیل کیفیت بالا، گران‌تر از تیرآهن معمولی است. قیمت تیرآهن هاش نسبت به تیرآهن معمولی بالاتر است زیرا کیفیت ساخت تیرآهن هاش نسبت به تیرآهن معمولی بالاتر بوده و همچنین ضخامت بالای محصول باعث افزایش وزن آن نیز می‌شود. از طرفی اگر قیمت هر کیلوگرم تیرآهن معمولی با تیرآهن هاش را مقایسه کنیم به تفاوت قیمت این دو محصول بهتر پی می‌بریم.

ipe-beams.webp

خرید هاش

تیرآهن هاش یکی از مهمترین مصالح ساختمانی است که در ساخت سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد با توجه به قیمت بالایی که این محصول دارد باید در هنگام خرید آن به نکاتی توجه کنید تا بتوانید محصولی با کیفیت و با قیمت مناسب تهیه کنید. در زیر به چند نکته اشاره می‌کنیم:

نوع هاش را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید. همانطور که در بالا هم اشاره شد تیرآهن هاش به سه دسته سبک، سنگین و فوق سنگین دسته‌بندی می‌شود. شما قبل از تهیه هاش باید به این نکته توجه کنید و متناسب با نوع سازه خود یک نوع از هاش را انتخاب کنید. برای مثال هاش سنگین برای سازه‌هایی که اقتصادی هستند و وزن کمتری دارند مناسب نیست و از طرفی در پروژه‌هایی بزرگ ممکن است استفاده از هاش سبک، استحکام کافی قراهم نکند.

درباره‌ی تولیدکنندگان هاش و محصولات وارداتی موجود در بازار تحقیق کنید. در حال حاضر در ایران فقط کارخانه ذوب آهن اصفهان تیرآهن هاش تولید می‌کند و بخشی از نیاز بازار توسط تولید کنندگان خارجی تامین می‌شود و به همین دلیل نیاز است که شما قبل از تهیه هاش، باید درباره‌ی این تولید کنندگان و کیفیت محصولات آنها اطلاعات لازم را کسب کنید تا احتمال ضرر و زیان در نتیجه انتخاب محصولات تقلبی و کم کیفیت را کاهش دهید. 

تلاش ما در آهن ایران این است که با ارائه اطلاعات شفاف از وضعیت بازار آهن‌آلات و قیمت‌های بروز، به خریداران در خرید مطمئن انواع آهن‌آلات و محصولات فولادی کمک کنیم. شما می‌توانید برای دریافت راهنمایی و خرید انواع هاش ایرانی و وارداتی با کارشناسان آهن ایران در تماس باشید.